Tomio Okamura v roli významného hosta na Terezínské tryzně? Učitelé říkají ne

S nedělní účastí předsedy SPD Tomia Okamury jakožto významného hosta nesouhlasí členové Učitelské platformy, která sdružuje učitele od mateřinek po vyšší odborné a umělecké školy. Podle učitelů nelze přehlížet, že na jedné straně Tomio Okamura buduje svůj politický kapitál na nenávisti a na straně druhé se hlásí k pietě mrtvých, kteří byli z nenávisti zavražděni.

Jako členové Učitelské platformy jsme pobouřeni způsobem, kterým se nakládá s památkou umučených obětí nacismu. Jsme pobouřeni účastí zástupců krajní pravice, jmenovitě Tomia Okamury a zástupců strany SPD a především významnou úlohou řečníka, kterou každoročně zastává předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Jaroslav Vodička ani Tomio Okamura nemají být na podobné akci přítomni v roli významných hostů, neboť svými postoji a skutky reprezentují relativizaci lidských práv, nebezpečnou nemoc, která postupně zachvacuje naši společnost.

Je to závažné právě proto, že taková, zprvu nenápadná relativizace a zatemňování hodnot stály na začátku katastrofy holokaustu.

Přítomnost těchto mužů při pietní připomínce obětí Terezínského ghetta je tak nejen výsměchem památce těchto obětí, ale také zároveň – a to nás jako učitele zodpovědné za výchovu dětí k demokratickým hodnotám znepokojuje dvojnásob – dalším momentem zmíněné relativizace. Jak se lze orientovat ve světě, kde se piety za oběti holokaustu účastní člověk, který svými postoji balancuje na hraně popírání holokaustu?

 

 

Vše ve třech minutách o Učitelské platformě.

Učitelská platforma na FB: www.facebook.com/ucitele

Twitter: www.twitter.cz/ucitele

 

Kontakt:

Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy

Email: info@ucitelskaplatforma.cz

tel.: 608 448 978

web: ucitelskaplatforma.cz

 

 

Učitelská platforma je profesním sdružením učitelek a učitelů MŠ, ZŠ, SŠ, VOŠ a ZUŠ, kteří se spojili s cílem zlepšit podmínky učitelské práce a kvality výuky. Cílem Učitelské platformy je tak aktivně vstupovat do jednání s MŠMT a s dalšími organizacemi, které ovlivňují vzdělávání v České republice, aby žáci i studenti získávali ve školách co nejlepší vzdělání pro budoucnost. Učitelská platforma podporuje požadavky České středoškolské unie a spolku Otevřeno, který usiluje o zvýšení kvality výuky na pedagogických fakultách a vyšší propojenost s praxí. Je zároveň členem Aliance pro otevřené vzdělávání.

 

 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email