Učitelská platforma se představuje

Současná situace v českém školství volá po výrazné změně. Nejvýraznějším projevem krize je nedostatek učitelů, protože mladí schopní lidé si raději volí jiná povolání. Na pedagogické školy se hlásí málo žáků s dobrými výsledky a ani absolventi z velké části nejdou skutečně učit. Příčinou tristního stavu jsou nejen tragicky nízké platy ve srovnání s jinými zeměmi OECD, ale také nepříjemné pracovní podmínky, slabé vyhlídky na kariérní růst, slabá spolupráce mezi učiteli, slabá důvěra veřejnosti vůči jejich profesionalitě a celkově nízká prestiž profese učitele. Politikové napříč spektrem prohlašují, že vzdělávání je priorita, ale jen výjimečně přecházejí od slov k činům. Ministři se rychle střídají v křesle a prosazují své nápady bez dlouhodobé koncepce. Učitelé nemají včas dostatek informací o připravovaných změnách (inkluze, kariérní řád, revize RVP apod.) a mají tak pramalý vliv na vývoj své vlastní profese. Učitelé i rodiče, jimž na vzdělání dětí upřímně záleží, jsou nespokojení, ale jejich hlas není nikde příliš slyšet. Z nespokojenosti vznikají nové soukromé školy, ale ministerstvo jejich vznik omezuje, aniž by pomohlo zlepšit situaci na veřejných školách.

Skupina učitelů, kteří nerezignovali a navzdory všemu mají svou profesi nesmírně rádi, proto vytvořila pracovní tým. Probírali jsme možnosti, jak dát učitelům silnější hlas a vliv. V posledních dvou měsících jsme intenzivně připravovali vznik nové organizace jménem Učitelská platforma, se kterou vás nyní seznamujeme. Naším mottem je: Učitelé pro budoucnost budoucnost pro učitele.

Učitelská platforma promluví silným hlasem

Co jsme už stihli

 • Sepsali jsme stanovy spolku Učitelská platforma, jehož řádnými členy budou aktivní učitelé a učitelky MŠ, ZŠ, ZUŠ, SŠ a VOŠ. Připravujeme oficiální registraci spolku.
 • Náš tým jsme postupně rozšířili na 16členné vedení spolku, ve kterém jsou pestře zastoupeni učitelé a ředitelé různých stupňů škol z různých regionů.
 • Vyjednali jsme veřejnou podporu od řady zajímavých osobností a expertů působících ve vzdělávání.
 • Vyjednali jsme spolupráci s organizacemi s podobnými cíli, konkrétně s iniciativou Otevřeno, Českou středoškolskou unií a Fórem rodičů.
 • Dvakrát jsme se sešli k jednání s ministrem školství. Zatím jsme nemluvili o koncepci školství, ale o vyjednávací platformě a možných formách budoucí spolupráce.
 • Vytvořili jsme a moderujeme facebookovou skupinu Učitelé + pro pozitivně naladěné kolegy, která slouží k výměně zkušeností z praxe a má již více než 1000 členů.
 • Prezentujeme organizaci na webových stránkách, na Facebooku a na Twitteru.

Co nás čeká

 • Nábor co největšího počtu členů z řad učitelů, protože tím je určena váha našeho hlasu při jakémkoli jednání.
 • Vyřešit financování spolku a ustanovit jeho vnitřní organizační strukturu s ohledem na regiony a odbornosti.
 • Sjednání spolupráce s dalšími organizacemi a individuálními podporovateli.
 • Prosazení Učitelské platformy v mediálním prostoru jako výrazného hlasu učitelů v záležitostech jejich profese. Kontakt s novináři, psaní tiskových zpráv apod.
 • Získávat informace od MŠMT a dalších úřadů, které mají na práci učitele zásadní vliv.
 • Propagovat profesi učitele jako smysluplné a naplňující povolání s dlouhodobou perspektivou.
 • Seznamovat politiky s cíli a vizemi Učitelské platformy, neslevovat v jejich naplňování, konzistentně a vytrvale je prosazovat.
 • Propojovat učitele, pořádat pro ně akce.

Jak můžete pomoci

 • Učitelská platforma bude jednat jménem svých členů, proto jich potřebuje co nejvíc. Jste-li aktivní učitel/ka, vyplňte prosím náš registrační formulář a staňte se členem. Zvažte také kandidaturu do vedení spolku a zeptejte se nás na další možnosti spolupráce.
 • Nejste-li učitel/ka, můžete se stát naším registrovaným příznivcem a dostávat veškeré důležité informace o činnosti spolku.
 • Propagujte naši věc mezi učiteli i na veřejnosti, diskutujte, ptejte se, vysvětlujte, šiřte dobrou náladu a naději do budoucna. 🙂

Odkazy

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Vojtěch Hála. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Učitelská platforma se představuje

 1. Dobrý den všem,
  myslím si, že je důležité, abychom se o změny ve školství snažili společně, abychom, jak se říká táhli za jeden provaz. Proč tedy ve stejnou dobu vznikají dva spolky – Pedagogická komora a Učitelská platforma? Nebylo by lepší, aby se iniciátoři založení spolků spolu dohodli a vytvořili jsme spolek jeden? Všem přeci jde o stejnou věc.

  • Dobrý den i vám, Štěpánko.
   My jsme se od začátku snažili do zakládání pedagogické komory zapojit, ale naše připomínky byly umlčovány a naše aktivita tvrdě odmítána. Konfrontační styl nám není vlastní, chceme vést konstruktivní debatu o možných řešeních, nikoli pouze odmítat změny a požadovat vyšší platy. Proto jsme se po několika týdnech rozhodli jít vlastní cestou. Nebojujeme proti žádné jiné iniciativě, která má podobné cíle jako my. Byli bychom rádi za vzájemnou podporu, pokud je zájem i na druhé straně. A kdokoli chce, může se konstruktivně zapojit do obou spolků, členství není exkluzivní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *